Poseidon®City pomáhá Butovsi držet náklady na energie pod kontrolou
Butoves je malá obec nedaleko Jičína v Královéhradeckém kraji s téměř 300 obyvateli. Během posledních 30 let se počet obyvatel více než ztrojnásobil. Obec se tomu musela postupně přizpůsobit a budovat veškerou infrastrukturu. Nastala doba zapojit chytré systémy, které zefektivní hospodaření obce. Pro obecní rozpočet to znamená nemalé úspory. Letos na jaře butovští za podpory dotace z EU provedli výměnu veřejného osvětlení za úspornější svítidla. Pořídili bezdrátový řídící systém osvětlení Poseidon®City. Díky němu vznikla v obci bezdrátová IoT síť, přes kterou mohou napojit další inteligentní senzory.
Jaké úspory systém za půl roku provozu obci přinesl, jaké jsou jeho výhody z pohledu obce a jak jej nastavovali ke spokojenosti obyvatel, přibližuje starosta obce Butoves pan Bob Šviha.
Pane starosto, co bylo důvodem rozhodnutí o výměně osvětlení v obci?
Staré osvětlení fungovalo v naprosté většině na bázi sodíkové výbojky, což bylo energeticky velmi náročné, a tudíž to pro obec znamenalo velký náklad v rozpočtu. Světla svítila velmi intenzivně, ale často tam, kam nebylo třeba, například do oken domů. Nešla nijak regulovat. Vzhledem k tomu, že jsme se chystali vyměnit téměř všechna svítidla, to byla jedinečná šance pro nasazení inteligentního řízení veřejného osvětlení, abychom mohli svícení více modifikovat a snížit spotřebu energie.
Jakým způsobem jste investici financovali a získali jste na obnovu nějakou dotaci?
Celkové náklady na rekonstrukci veřejného osvětlení byly 718 686 Kč včetně DPH. Podařilo se nám získat dotaci z Národního plánu obnovy Ministerstva průmyslu a obchodu na zvýšení energetické účinnosti systémů veřejného osvětlení ve výši 30 Kč na uspořenou kWh. Celkem to bylo 471 000 Kč. Se žádostí o dotaci a přípravou podkladů jsme začali již v roce 2022. Dotaci jsme získali v červenci 2023. V září jsme vypsali veřejnou zakázku, do které se nám přihlásilo pět firem, z nichž s nejlepší nabídkou zvítězila firma ENIKA.CZ z Nové Paky. Vlastní realizace proběhla během dvou týdnů v březnu 2024.
Máte již nějaké konkrétní vyhodnocení úspor na energiích?
Nové osvětlení jsme spustili hned v březnu 2024 a mám tak již srovnání za několik měsíců. Celkem nám úspora elektrické energie vychází na zhruba 82 %, což považuji za skvělé. Původní lampy měly totiž 4,4 kWh, zatímco nové mají jen 1,5 kWh. Šetří se tedy samozřejmě na jejich výkonnosti. Do sítě jsme ale dalších devět lamp přidali, tudíž jich svítí mnohem více. Velký vliv má samozřejmě i možnost řízení jednotlivých lamp, a to jak jejich sepnutí, tak svítivosti.
Vidíte ve výměně osvětlení také jiné výhody?
Určitě je to o větší bezpečnosti, nejen na přechodech, ale i na místech, která předtím nebyla tolik osvětlená. Některé obce, aby ušetřily, jdou cestou úplného vypnutí veřejných svítidel v noci, což nepovažuji za šťastné ani bezpečné. Ztlumení osvětlení je příjemnější i pro přírodu, protože nevytváříme tolik světelného smogu. Za výhodu považuji také to, že máme na nová svítidla záruku 7 let a odpadá nám starost o servis a údržbu. Každopádně systém Poseidon®City umí na jakoukoli závadu také sám upozornit. V neposlední řadě jsou výhodou nulové měsíční poplatky za provoz systému, které náš rozpočet dále nezatíží.
Jak jste přistoupili k nastavení osvětlení, máte nějaký tip z vaší praxe?
O tom, kdy budeme svítit, jsme si rozhodli sami a vypadá to, že je vše ve shodě s obyvateli. Rozsvěcíme 20 minut po západu slunce a zhasínáme 20 minut před svítáním. Svítíme na 100 % vyjma doby od 23:30 do 4:30, kdy světla tlumíme na polovinu. U naší hospody Butovanka svítíme zase podle její otevírací doby, aby nám tam hosté zbytečně dlouho neseděli a nerušili noční klid. Naši občané měli možnost dát námět na změnu času svícení, což někteří využili. Například v jedné ulici jsme začali ráno svítit už od 4:15 na 100 % kvůli venčení psů. I tyto drobné změny mohou lidem v obci zpříjemnit život a nestojí rozpočet zbytečně moc navíc.
Jak byste zhodnotil způsob obsluhy systému POSEIDON®CITY?
Celý systém je poměrně jednoduchý na ovládání. Přes webové rozhraní si mohu vše kdykoli a odkudkoli změnit a nemusím obíhat jednotlivá světla. Aniž bychom se museli s aplikací složitě seznamovat, zvládli jsme nedávno do ovládání přidat novou lampu u zpomalovacího ostrůvku. Ale samozřejmě oceňuji i profesionální přístup odborníků ze společnosti ENIKA.CZ, kteří mi jsou v případě nouze vždy nápomocni.
Jakým způsobem reagují „sousedé“ na tuto změnu?
Zatím jsem na nové osvětlení nezaznamenal žádné negativní reakce, všichni si to velmi chválí. V místech, kde staré lampy svítily málo a byla tam tma, je nyní mnohem více světla. Zároveň ale svítidla tolik neosvětlují soukromé domy a pozemky, jejich světlo většinou končí na plotě. Z dálky lampy vypadají jen jako malé body. Už se mi několikrát stalo, že jsem přijížděl domů za tmy a zdálo se mi, že naše obec je zhasnutá. Nemáme totiž už takovou záři nad obcí, jako byla z původních sodíkových lamp.
Uvažujete o dalších chytrých systémech, které by vám přinesly úspory?
V celé obci máme vybudovanou bezdrátovou IoT síť, proto bychom ji rádi využili i pro další aplikace, jako je například dálkové měření spotřeby typu NAVISYS®, které bychom instalovali do všech našich budov. Výhodou je samozřejmě úspora výdajů za energie, ale třeba také to, že se můžeme vyvarovat dalších nákladů v případě nějaké nestandardní spotřeby. Myslím tím, když vznikne havárie, nebo někdo zapomene zapnutý spotřebič. Snažíme se vymyslet i další způsoby, které by nám pomohly zlepšit obecní rozpočet. Myslím, že by všechny obce měly uvažovat tímto směrem, protože hospodaří s veřejnými prostředky a stará řešení jsou mnohdy opravdu velmi drahá.