Je nouzové osvětlení opravdu nezbytné?

V kritické situaci potřebujete jasný plán a únikové cesty. Požár, výpadek proudu, nehoda, havárie nebo panika vyprovokovaná nějakou hrozbou jsou silným motivem k bezpečnostním opatřením. Nouzové světlo může být rozhodujícím faktorem mezi chaosem a spořádanou evakuací. Pojďme se podívat na souvislosti a na to, co na nouzové osvětlení v praxi říká legislativa.

Co si představit pod nouzovým osvětlením?

Nouzové osvětlení je nezbytným technickým bezpečnostním prvkem. V krizové situaci doslova ukáže cestu ven. Nebo umožní provedení nezbytných opatření proti vzniku ještě větších škod. V okamžiku, kdy v budově vypadne proud nebo dojde k požáru, nejde o to, kdo má lepší orientační smysl. Důležité je, jak dobře je budova připravena na evakuaci. Záložní systém osvětlení by se měl okamžitě postarat o to, aby byly únikové cesty jasně viditelné a panika neměla šanci. Nouzová svítidla mohou mít integrovanou baterii, nebo jsou při výpadku napájena z centrálního bateriového systému (CBS).

Důležitá místa musí být dobře osvětlená. Každá změna směru na únikové cestě musí být jasně označena světlem. Stejně tak musí být osvětleny všechny důležité bezpečnostní značky. Nezapomeňme na osvětlení v blízkosti stanic první pomoci a hasicích přístrojů. Nutné je zajištění dostatečného osvětlení na každé křižovatce chodeb, na schodištích a u východů z budov, aby se předešlo nehodám a ztrátě orientace. Pozor – na těchto cestách nesmí být žádná zrcadla ani reflexní plochy, které by lidi mohly zmást a odvést je špatným směrem. 

 

Legislativa se zaměřuje i na detaily

České normy a vyhlášky v oblasti nouzového osvětlení jsou přísné, a to z dobrého důvodu. Legislativa se dá rozdělit na protipožární požadavky, technické normy a požadavky z hlediska BOZP

Například vyhláška č. 48/1982 Sb. definuje základní pravidla bezpečnosti práce a technických zařízení. Stanovuje, že všechny únikové cesty musí být nejen volné, ale také osvícené tak, aby lidé mohli bezpečně a rychle opustit budovu. Přímo o tom hovoří nařízení vlády č. 101/2005 Sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí, bod 2.3.5: Únikové cesty a východy musí být během provozní doby budovy dostatečně osvětleny a vybaveny nouzovým osvětlením vyhovujícím normovým požadavkům. Tam, kde je to technicky vhodné, je možné použít k jejich označení orientační systémy z materiálů s dostatečnou délkou dosvitu nutnou na dobu opuštění budovy. 

Evakuaci osob řeší i vyhláška č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb: Únikové cesty určené pro evakuaci osob musí být navrženy tak, aby svým typem, počtem, polohou, kapacitou, dobou použitelnosti, technickým vybavením, konstrukčním a materiálovým provedením a ochranou proti kouři, teplu a zplodinám odpovídaly požadavkům této vyhlášky a českých technických norem uvedených v příloze č. 1 části 1. Nouzovým osvětlením musí být vybavena chráněná úniková cesta a částečně chráněná úniková cesta, pokud nahrazuje chráněnou únikovou cestu. Nouzové osvětlení musí být navrženo také tak, aby pomohlo zasahujícím jednotkám orientovat se v prostoru a rychle jednat. 

Normy nezapomínají ani na osoby se zdravotním postižením. ČSN 33 2130 ed. 3 vyžaduje, aby například toalety pro osoby s omezenou pohyblivostí byly vybaveny protipanickým osvětlením. Jinými slovy – světla musí být jasná a dostupná pro každého, aby všichni měli šanci dostat se do bezpečí.

Normy nebazírují na detailech pro nic za nic. Například ČSN EN 1838 definuje, že osvětlenost na podlaze únikové cesty nesmí být menší než 1 lux, což je dostatečné na to, aby si nikdo nevyvrkl kotník ani neztratil při evakuaci orientaci. Na místech s vyšším rizikem, jako jsou schodiště nebo prostory s nebezpečným vybavením, musí být nouzové osvětlení ještě intenzivnější.

Pravidelné kontroly musí zajistit bezvadnou funkčnost

Pravidelná údržba a testování nouzového osvětlení jsou nezbytnou součástí tohoto procesu, a to v souladu s ČSN EN 50172, která stanovuje požadavky na údržbu a funkčnost. Testování zajišťuje nejen, že systém bude fungovat v okamžiku potřeby, ale také splňuje povinnosti stanovené zákonem.

V rodinných domech a jednotlivých bytech bytových domů neplatí tak přísné předpisy, proto instalace nouzového osvětlení není povinná. Záleží tedy čistě na majitelích, zda se rozhodnou pro dodatečnou ochranu a zajistí si světlo i při výpadku proudu, nebo se obejdou bez něj. 

Bezpečnost je pro nás prioritou, a proto svým klientům kromě nouzového osvětlení poskytujeme i bezpečnostní osvětlení, které zajistí maximální ochranu v každé situaci. Buďte připraveni. Vyplatí se vám to ve chvílích, kdy na tom bude nejvíc záležet. Více informací vám poskytne ENIKA.cz.