
Irena Holub Kvapilová: Co mají společného BOZP, systém kvality a výcvik psů? Jasná pravidla hry
Když chceme být úspěšní, bez jasného systému a důslednosti to nejde. To platí v jakékoli práci, ale třeba i při výcviku psů. Své o tom ví paní Irena Holub Kvapilová, která ve firmě ENIKA.CZ dohlíží na BOZP, požární ochranu a kvalitu procesů. Stará se o to, aby procesy fungovaly efektivně, bezpečně a podle pravidel. Ve volném čase se pak věnuje kynologii a chovu loveckých psů. I u nich platí, že klíčovou roli hraje disciplína, správné vedení a respekt k pravidlům. Jak se jí daří implementovat pravidla ve firmě? A lze skloubit profesní svět s vášní pro psy?
Paní Kvapilová, jak dlouho pracujete v ENICE a co všechno máte na starost?
V ENICE pracuji od ledna 2021, tedy už čtvrtým rokem. Mám na starost BOZP a požární ochranu, kde jsem i takovým styčným důstojníkem při spolupráci s odbornou firmou. Dále řeším ISO 9001 a vše, co s tím souvisí. K tomu mám také odpadové hospodářství a výkaznictví recyklačních poplatků, s vývojovým oddělením zase vytváříme prohlášení o shodě k našim výrobkům. Ve všech oblastech se starám o to, aby se postupovalo dle norem a předpisů a v případě auditů bylo vše v pořádku. Kromě toho vedu agendu metrologie a plánů revizí a servisů zařízení ve firmě.
Jak se vám s kolegy pracuje? Přece jen to jsou oblasti, které nejsou vždy populární...
To máte pravdu, ale myslím, že už si kolegové na určitá pravidla zvykli a vzájemně se respektujeme a pomáháme si. Musím říct, že jsem pro svou práci našla skvělé zázemí u svého nadřízeného Lukáše Majkutha. Dává mi cennou podporu a mám volnost přizpůsobit si práci podle svého.
ISO certifikace a normy občas vzbuzují mezi lidmi smíšené pocity. Jak to vnímáte vy?
To je pravda, mnoho lidí ISO vnímá jako zbytečnou byrokracii. Ve skutečnosti je to ale cesta ke zlepšení. Je to, jako když stavíte dům. ISO je jako cihla, co leží někde daleko, ale vy ji musíte zabudovat do základů. Jinak může hrozit, že dům jednou spadne. Již dlouhá léta máme certifikováno ISO 9001, které nám pomáhá udržovat stabilní a efektivní procesy. Do budoucna přemýšlíme i o zavedení ISO 14001, které se týká ochrany životního prostředí.
Jak hodnotíte posun firmy v oblasti BOZP a požární ochrany za poslední roky?
Jsem ráda, že v ENIKA.CZ máme nastavené vysoké standardy bezpečnosti. V tomhle jsem trochu „pes“. Kolegům vždy na školení říkám: Dělej to, co máš, a nedělej, co nemáš. Naštěstí jsou všichni kolegové zodpovědní a nemusíme řešit žádné velké problémy. Navíc spolupracujeme s externí firmou, která nám v tom pomáhá, takže máme vše i z hlediska procesů pod kontrolou.
Zmínkou o psu jste mě krásně navedla na další otázku. Vaším velkým koníčkem je kynologie. Jak jste se k ní dostala?
Ke psům jsem se dostala už jako malá holka. Vyrůstala jsem na vesnici, kde byl pes u domu samozřejmostí. V mých deseti letech jsme si domů pořídili nového psa, a s ním jsem začala chodit na ZKO Jičín, kde jsme se učila, jak se psem pracovat. Chvilku jsem se věnovala i agility. V dospělosti jsem vedla kurzy základní poslušnosti pro psy. Před jedenácti lety se ale vše změnilo, když jsme si s manželem přivezli dvouletou fenku italského spinone. Toto plemeno mě pohltilo natolik, že jsem si založila chovatelskou stanici Canini Corde.
Jaké toto plemeno je a pro koho je vhodné?
Jsou to úžasní psi – nejsou agresivní, jsou klidní, inteligentní a výborní pracanti. Mají neuvěřitelnou výdrž a přátelskou povahu, jsou skvělí i k dětem. Jsou chytří, což je někdy výhoda a jindy výzva – často se mnou tak trochu soupeří v tvrdohlavosti. Když vidím, že je naše štěně talentované, radši si ho nechám, než aby někde dělalo „ozdobu“ gauče. I když i tohle báječně umí, pokud jsou dostatečně unavení. Ačkoli to jsou lovečtí psi – ohaři –, v Čechách zatím moc rozšíření nejsou. S manželem jsme myslivci a snažíme se o osvětu v mysliveckém okolí i mimo něj. Naše štěňata nejsou jen v Čechách, ale i ve světě.
Jezdíte s nimi také na soutěže. Jaké máte největší úspěchy?
Jezdíme na zkoušky loveckých psů mezinárodního typu, kde se hodnotí pracovní dovednosti psů v různých disciplínách. Loni jsme se například zúčastnili soutěže v Estonsku, kde jsme obsadili třetí místo v mezinárodních testech. Máme také úspěchy na výstavách i mimo Českou republiku. Úspěchem, kterého si nejvíce cením, je titul Best in Show z klubové výstavy, protože náš klub poskytuje záštitu dvanácti plemenům.
Kromě soutěží a výstav se s manželem věnujeme také rozhodcovské činnosti z výkonu loveckých psů. Také na soutěžích rádi fotíme pro pořadatele. Výstavy a soutěže nejsou jen o výkonech, ale především o setkávání s lidmi, kteří sdílejí stejnou vášeň. Právě proto nás to stále tolik baví.
Kolik pejsků máte aktuálně doma?
Momentálně máme deset psů a rozrytou zahradu (smích). Všechno je okousané, ze živého plotu zbyly jen větve... Okolo domu to je teď jedna velká pohroma. Standardně si držíme v chovné stanici pět dospělých jedinců, ale z posledního vrhu máme ještě tři štěňata, která hledají nové majitele. Je to velká smečka a štěňata jsou teprve ve výcviku. Už se těším, až začneme zahradu upravovat a psi dostanou svou místnost a část zahrady (smích).
Štěňata se snažíme odchovávat s velkou pečlivostí a láskou – pro nás nejsou psi byznys, ale součást rodiny. Budoucí majitele si pečlivě vybíráme, protože chceme, aby našli správný domov. S novými majiteli se snažíme být i dál v kontaktu, občas uděláme nějakou společnou akci. Chci majitelům ukázat potenciál, který jejich psi mají, i když nebudou vysloveně určeni pro lov.
Jaké při výchově psa vídáte nejčastější chyby?
Největší chybou je nedůslednost. Pokud si majitel nastaví určitá pravidla, ale pak je sám nedodržuje, nebo je psovi neumí správně vysvětlit, pes ztrácí orientaci. Neví, co se od něj očekává. Dalším problémem je přílišné polidšťování psů – mnoho lidí si neuvědomuje, že pes potřebuje jasnou hierarchii a vedení. Pokud mu majitel nenastaví jasné hranice, může se chování psa vymknout kontrole. Když pes někoho kousne, z 99 procent je to chyba majitele.
Jaký máte názor na výcvikové obojky? ENIKA.CZ dodává komponenty pro sprejové obojky. Máte s nimi nějaké zkušenosti?
My osobně používáme GPS obojky od stejné firmy, které nám umožňují sledovat psy v terénu a zajišťují náš duševní klid, protože víme, kde pracují. Co se týče výcviku, jak sprejové obojky, tak „klasická elektrika“ jsou efektivní výcvikové pomůcky, když se s nimi umí správně zacházet. U loveckých psů je důležité, aby byli samostatní, ale zároveň v kontaktu s psovodem. Každý pes je osobnost – i z loveckého plemene může být skvělý rodinný společník, ale zároveň potřebuje dostatek aktivity a správné vedení.
Daří se vám propojit práci v ENICE s vaším koníčkem?
Ano, i když je to občas náročné... Ale já dělám vždy vše naplno a neumím jen sedět a nic nedělat. V ENIKA.CZ mám naštěstí dostatek prostoru pro skloubení své práce i osobního života. A dokonce si můžu občas svůj koníček přivézt do firmy. Ukázku canisterapie jsem dělala například na desetiletém výročí naší firmy v nové budově. A někdy pod mým stolem v kanceláři najdete jednoho z mých psích parťáků, což je taková canisterapie pro kolegy.
Chcete být součástí týmu ENIKA.CZ ? Podívejte se na aktuální pracovní nabídky a přidejte se k nám!